NFT-k magyarázata: Mi ez, és miért ér ennyit?

2024. november 08.

nft

Az utóbbi időben mindenki erről beszél: NFT. De mi a túró az az NFT? Valami újabb tech cucc, amit nem értünk, de a neten mindenki agyon hype-olja? Na, gyere, most megtudhatod, hogy miért is lényeges ismerned őket, csakúgy, mint a https://vulkanvegas990.com/hu felületén a legmenőbb játékokat. Megtudhatod ráadásul azt is, hogy mennyit érnek. Ne maradj le tehát te sem!

Mi az az NFT?

Kezdjük az alapokkal, hogy mi a franc az az NFT. Az NFT a „Non-Fungible Token” rövidítése, ami magyarul nagyjából annyit jelent, hogy „nem helyettesíthető token”. Oké, ez eddig még nem mond túl sokat. Képzeld el úgy, mint egy digitális tulajdonjogot, ami valami egyedi dologhoz kötődik – például egy művészeti alkotáshoz, egy zenéhez, egy GIF-hez, vagy akár egy tweethez. Igen, jól olvastad, volt már példa rá, hogy valaki egy tweetet adott el NFT-ként milliókért.

A lényeg az, hogy az NFT-k segítségével digitális cuccokból lehet egyedi, megismételhetetlen tulajdont kreálni. Míg egy sima bitcoin olyan, mint egy forint, amiből van még millió, egy NFT viszont olyan, mint egy egyedi műalkotás, amiből csak egy létezik. Ezért nem helyettesíthető, mert nem tudod csak úgy kicserélni egy másikra. Érdekes ugye? Jó eséllyel pont ezért lett ennyire népszerű. Na meg persze azért is, mert az egyedi dolgok, amikből csak egy van igazán menőnek bizonyulnak mióta világ a világ.

Miért ér ennyit egy NFT?

Nos, itt jön a képbe a nagy kérdés: miért fizetne valaki rengeteg lóvét valamiért, amit valójában le tud tölteni a netről? A válasz egyszerű: a tulajdonjog miatt. Amikor veszel egy NFT-t, te leszel annak a digitális cuccnak a hivatalos tulajdonosa, még akkor is, ha mások simán letölthetik, nézhetik, hallgathatják. Olyan, mint a Mona Lisa – millió képet csinálhatsz róla, de attól még az eredeti a Louvre-ban van, és csak egy emberé lehetne, ha eladnák.

Ez a digitális művészet új korszaka. Gondolj csak bele: régen, ha egy művész digitálisan alkotott valamit, nem igazán tudta eladni úgy, mint egy festményt vagy szobrot. Most viszont az NFT-kkel bárki megveheti a digitális műveket, és a művész is kap a létrehozott értékből. Emellett sok NFT-vel még valami plusz is járhat, például exkluzív hozzáférés egy eseményhez vagy zárt közösséghez.

Éppen ezért, egyáltalán nem meglepő, hogy ennyire nagy népszerűségre tett szert a művészek és a befektetők között is.

A kripto meg a blokklánc: Hogy jönnek ezek a képbe?

Oké, akkor most jön a tech rész. Az NFT-ket a blokkláncon tárolják, ami lényegében egy nyilvános, de megváltoztathatatlan adatbázis. A leggyakrabban az Ethereum blokkláncát használják, ami egy kriptovaluta platform.

Az NFT-k a blokkláncon keresztül kerülnek értékesítésre és vásárlásra, és itt van tárolva a tulajdonjog is. Szóval, ha veszel egy NFT-t, akkor a blokklánc bizonyítja, hogy tied az a digitális cucc.

Éppen ezért, ha még új vagy ebben a világban, érdemes megismerned a kriptovalutákat is, hogy teljes képet kapj arról, hogy miről is beszélünk.

Miért vesznek az emberek NFT-ket?

Na, itt kezd érdekes lenni a dolog. Először is, sokan azért vesznek NFT-ket, mert befektetésként tekintenek rájuk. Mint egy műalkotás vagy egy ritka baseball kártya, az NFT-k értéke is nőhet az idő múlásával. Ha szerencséd van, egy néhány száz dolláros NFT néhány év múlva akár milliókat is érhet. Persze, ez is kockázatos, mert nem tudhatod előre, melyik NFT fog felértékelődni.

Mások meg egyszerűen azért vesznek NFT-ket, mert rajonganak valamiért. Például, ha van egy kedvenc zenészed, és ő kiad egy exkluzív NFT-t, akkor meg akarod szerezni, mert így kicsit közelebb érezheted magad hozzá. Plusz, lehet, hogy az NFT mellé jár valami menő ajándék is, mint egy exkluzív dal vagy videó.

Vannak olyanok is, akik egyszerűen csak gyűjtők. Imádják összegyűjteni a ritka, különleges dolgokat, és az NFT-k ebben a digitális korban az új gyűjtői tárgyak.

A nagy pénz: Hírességek és NFT-k

Ami igazán belobbantotta az NFT őrületet, az az, hogy rengeteg híresség is beszállt a buliba az elmúlt években. Gondolj csak olyan sztárokra, mint Snoop Dogg, Grimes vagy épp Eminem – mindannyian saját NFT-ket hoztak létre, amiket aztán milliókért adtak el. De nem csak a zenei világban van őrület, hanem a sportban és a művészetekben is. Például NBA játékosok videoklipjei, amik NFT-ként keltek el, vagy híres mémek, amiket milliókért árvereztek el.

Jövő vagy csak hype?

A nagy kérdés az, hogy az NFT-k itt maradnak-e, vagy csak egy újabb netes trend, ami majd lecseng, mint a fidget spinner. Az biztos, hogy a technológia, ami mögötte van, forradalmi, és a művészet, a zene, a sport és még sok más iparág számára is új lehetőségeket kínál. Az is világos, hogy egyre több embert vonz a dolog, akár mint befektetést, akár mint rajongói vagy gyűjtői platform.

Az NFT-k jövője persze kérdéses, de az vitathatatlan, hogy jelenleg hatalmas durranás, és rengetegen ugranak rá. Ha jól választasz, lehet, hogy te leszel az, aki egy ma vásárolt NFT-vel később kaszál egy nagyot.

Szóval, ha érdekel a digitális világ és a kripto, érdemes körülnézni az NFT-k között is. Lehet, hogy megtalálod a következő nagy dobást, vagy egyszerűen csak belépsz a jövő digitális galériájába. Akárhogy is, az NFT-k tuti, hogy sokáig beszédtéma lesznek.

Ajánló