Hogyan kell önbeporzó tököt termeszteni?

2024. február 07.

tök

Hím és nőstény tökvirágok azonosítása

Semmi sem frusztrálóbb egy zöldségkertész számára, mint amikor szép nagy, egészséges tökpalántái vannak, de nincs tök! Ennek a problémának a fő oka a megfelelő beporzás hiánya. A kertészek évszázadok óta a méhektől és más beporzóktól függenek, hogy beporozzák a virágokat a kertjeikben. Az utóbbi években, mivel egyes területeken a méhpopulációk különböző okok miatt – többek között a külvárosi terjeszkedés, a méhcsaládok összeomlása és a változó időjárási viszonyok miatt – csökkennek, egyes növényeknek emberi segítségre lehet szükségük a beporzáshoz.

A beporzást befolyásolhatja a hosszú ideig tartó esős vagy hideg tavaszi időjárás, illetve a túl erőteljes öntözés is, amikor a virágpor képződik. Öntözzük a növény tövénél, a szárnál, és próbáljuk meg elkerülni, hogy a képződő virágokra öntsük a vizet, vagy kora reggel, amikor a virágok még csak most nyíltak ki.

Sok kertész úgy próbálja megvédeni a töknövényeit a tökszőlő-fertőzés ellen, amely kártevő megtizedelheti a töktermést, hogy sorköztakarót helyez a növényekre. Bár a megfelelő használat esetén nagyon hatékony védelmet nyújtanak a féreghajtások ellen, a méhek nem férnek hozzá a virágokhoz, így a beporzás a kertészre marad.

A jobb terméshozam érdekében a nyári tökfélék, például a cukkini, a téli tökfélék, például a butternut vagy a pattypan, a sütőtök, a dinnye, a tökfélék és az uborka kézi beporzása is lehetséges. A legtöbb ilyen növény egyes virágai ugyanis csak egy napig tartanak, ezért a jó terméshozamhoz gyakran kézi beporzás szükséges. Ezzel a módszerrel a növények hamarabb és gyorsabban teremnek gyümölcsöt, mintha a beporzókra várnánk.

A méhbarát növények ültetése segíthet több méhet vonzani, hogy segítsenek beporozni a tököt, de érdemes beavatkozni. Ez a cikk néhány utasítást és tanácsot ad a tökfélék hatékony önbeporzásához.

Hím és nőstény tökvirágok azonosítása

Várjon a kézi beporzással addig, amíg a növényeken nem lesz megfelelő számú virág; legalább három vagy négy minden növényen. Az Ön töknövényének lesznek hím- és nőivarú virágai. Itt van, hogyan lehet megkülönböztetni őket. A hímvirágnak a virág alatt csupasz a szára, míg a nővirágnak egy apró, éretlen termése van: egy bébitök! Ha a nőstény virágot nem porozzák be, az apró gyümölcs lehullik, és nem lesz termés.

Néha a legkorábban megjelenő virágok a hímvirágok; legyünk türelmesek! Néhány héten belül ez az egyensúly meg fog változni. Hamarosan megjelennek a nőivarú virágok apró termésekkel. Normális esetben a méhek a hím virágokról a virágport a nőstény virágokra szállítják. Előfordulhat azonban, hogy Önnek kell segítenie a természetet a virágok kézi beporzásával.

A különböző tökfajtáknál a hím- és nőivarú virágok aránya eltérő. A virágok belseje is támpontot ad a hím- és nővirágok azonosításához. A fő különbség az, hogy a hímvirágok porzóval (kis függelékkel; hé, a tök szexéről beszélünk!) rendelkeznek, amelyek a virágport (a beporzó anyagot) tartalmazzák, a nővirágok pedig stigmával – egy központi nyílás köré csoportosuló, göcsörtös szerkezetekkel – rendelkeznek, amelyek a virágport fogadják.

A női tökvirág beporzása

A délelőtti órák valószínűleg a legjobb időpont a tökfélék beporzására, mivel a virágoknak addigra természetes módon ki kell nyílniuk, De ha még nem nyíltak ki, akkor óvatosan lehúzhatja őket az ujjaival, elválasztva a szirmokat, és felfedve a porzó- és a porzóleveleket.

A tökvirágok kézzel történő beporzása nagyon egyszerű, bár kissé időigényes, ha sok töknövénye van. Egyszerűen vegye a hím virágot, óvatosan távolítsa el a szirmokat, és tegye szabaddá a virágporral teli porzót. A hím tökvirágot ki kell szednie, hogy a virágpor a porzóról a nővirág porzójára kerüljön. Enyhén súrolja meg néhányszor a női virág porzóját a stigmával, és hagyjon hátra némi virágport. Minden hím virág körülbelül 5 nőstény virágot képes beporozni. Ha kívánja, vattapamacsot vagy kis ecsetet is használhat a virágpornak a porzóról a stigmára történő átviteléhez. Ehhez nem kell leszedni a hímvirágot, de ezekből úgysem lesz tök. A tökvirágok is ehetők. A felesleges tökvirágokat salátába tehetjük, vagy készíthetünk belőlük fánkot. A hímvirágokat egy kis ideig a növényen is hagyhatod, hogy a méhek nektárt gyűjtsenek belőlük.

Ennyi az egész. Most már hátradőlhetsz, és hagyhatod, hogy a tök növekedjen. Ügyelj arra, hogy a nyári tököket akkor szedd, amikor még kicsik, mert akkor a legfinomabb a húsuk. Egy cukkini gyakorlatilag egy éjszaka alatt hat hüvelyk hosszúból egy láb hosszúra nőhet, ha elég nap és eső éri.

Ajánló