Sokan hiszik azt, hogy az aranyeresség csak az idős emberek problémája, és a fiatalabb korosztály nincs veszélyben. Sajnos ez azonban nem így van. Az életmód nagyban befolyásolhatja a betegség kialakulását.
Mi jellemző a mai kor emberére?
Nézzük csak meg egy napunkat! Reggelizni is alig van időnk, rohanunk a munkába – persze kocsival –, már az út során is sok stresszhatás ér bennünket. Napközben ülünk a gép előtt, délben gyorsan rendelünk valamilyen harapnivalót, majd este hazaérvén lefekszünk a tévé elé sorozatokat nézni.
Nem is csoda hát, hogy a budapesti Dr. Bánfalvi Aranyér Központ rendelőjébe is sokan jelentkeznek be – akár a 30-40 évesek közül is. Itt személyre szabottan gyógyítják az aranyeret, amely mára korunk népbetegsége lett.
A fiatalabbak, tetterősek többsége sajnos, ha tehetné sem tudna változtatni az életmódján – az edzésre, sportolásra egyre kevesebb idő jut a napi hajszában, ahogyan arra is, hogy valamilyen lelki feltöltődésben vegyünk részt a stresszcsökkentés érdekében.
Mindenki siet, kapkodva eszik, rengeteget dolgozik, és nem figyel oda a mentális egészségére sem. Ennek következtében pedig kialakulhat az aranyeresség.
Mi okozhatja a tüneteket?
Az aranyérbetegség jellemző tünetei között ott van a nehéz székelés, a akár fájdalmas duzzanat érzése ürítéskor és a véres széklet is. Mindenki megijed ilyenkor, és gyors megoldást keres: patikába megy gyógyszerért, kenőcsért.
Pedig az lenne a legcélszerűbb, hogy bejelentkezünk egy proktológushoz, aki alaposan megvizsgál bennünket. Tudni kell, hogy aranyere mindenkinek van – ez egy nagyon hasznos feladatokat ellátó visszér valójában –, a gond csak akkor kezdődik, ha ez begyullad, megduzzad, esetleg kifordul.
Az okok kiderítésében az orvos tud segíteni, és ő az, aki a kórisme kapcsán javaslatot is tud tenni a gyógyulás érdekében. Nem mindegy ugyanis, hogy az ülő életmódon kell-e változtatni vagy az étkezési szokásainkon.
Az aranyeresség hátterében leggyakrabban olyan tényezők állnak, amelyek módosításával eredményeket érhetünk el: lehet, hogy többet kell sportolnunk, kevesebbet stresszelnünk, vagy egyszerűen csak több folyadékot innunk naponta.
A betegséget örökletes hajlam is előhozhatja azonban, de a velünk született okokat sem lehet kizárni. Egy kötőszöveti gyengeség miatti aranyeresség például másféle kezelést igényel majd, mint egy olyan, amely a rossz székelési szokások miatt alakult ki. Bízzuk hát proktológusra a gyógyítást, ne kísérletezzünk otthon csodaszerekkel!
Mire érdemes figyelnünk?
Mi magunk sokat tehetünk azért, hogy elkerüljük a tünetek megjelenését: elsősorban az életmódunkon változtassunk. Táplálkozzunk egészségesen, napi 2-2,5 liter vizet fogyasszunk, sportoljunk, kerüljük a feszültséggel teli helyzeteket.
Figyeljünk oda a székelésünkre is, és ha kell, változtassunk a kialakult szokásainkon: a Dr. Bánfalvi Aranyér Központ oldalán találhatunk útmutatót azzal kapcsolatban, milyen módon csökkenthetjük így az aranyeresség kialakulását. Érdemes megfogadni a hasznos tanácsokat!